Sururyhmistä apua läheisen menettäneelle

Seurakunnat järjestävät äskettäin läheisensä menettäneille sururyhmiä, joissa on mahdollista puhua ja vaihtaa kokemuksia menetykseen liittyvistä asioista. Sururyhmään voi osallistua, kun läheisen kuolemasta on kulunut noin kolme kuukautta. 

  • Lasten sururyhmä alkaa keväisin.   
  • Työikäisten sururyhmät alkavat helmikuussa, toukokuussa, elokuussa ja marraskuussa.
  • Ikääntyvien sururyhmät  alkavat helmikuussa, toukokuussa, elokuussa ja marraskuussa.
  • Itsemurhan tehneiden omaisille sururyhmät alkavat helmikuussa ja elokuussa.

 

Ohjaajat ottavat yhteyttä kaikkiin ilmoittautuneisiin ennen ryhmän alkamista. Ryhmät ovat maksuttomia.
 

Lasten sururyhmä 2018

Läheisensä menettäneille 4 –12 -vuotiaille.

Ryhmän ohjaajat ja lisätietoja: diakoniatyöntekijät Maarit Kirkinen p. 040 4848 369 ja Riitta Murtorinne p. 040 4848 437

 

 

Sururyhmä itsemurhan tehneiden omaisille

Aika: Torstaisin 10.8., 17.8., 24.8., 7.9., 21.9., 5.10., 2.11. ja 11.1.2018 klo 17–19.

Paikka: Keskusseurakuntatalo, Suokatu 22 B, 4. kerros

Ryhmän ohjaajat ja lisätietoja: Pastori Pirjo Kuula p. 040 4848 318 pirjo.kuula@evl.fi ja diakonissa Ulla Turunen p. 044 2757 963 turunenu@gmail.com.

Ilmoittautuminen viimeistään 11.7.2017.

Ilmoittautuminen itsemurhan tehneiden omaisille (verkossa täytetettävä lomake)

tai puhelimitse Sisko Paulus p. 040 4848 286 klo 9–15.

 

Sururyhmä työikäisille

Aika: Keskiviikkoisin 26.4., 3.5., 10.5., 24.5., 7.6., 21.6. ja 12.7. klo 17.30.

Paikka: Neulamäen kirkko, Vesurikuja 4, diakoniatoimisto

Ryhmän ohjaajat ja lisätietoja: Pastori Juha Välimäki p. 040 484 817, juha.valimaki@evl.fi  ja Liisa Julkunen

Ilmoittautuminen on päättynyt.

Ryhmän koko on enintään 8 henkilöä.

 

Sururyhmä ikääntyneille

Aika:  4.5., 16.5., 24.5., 30.5., 6.6., 13.6. ja 29.8. klo 10.

Paikka: Keskusseurakuntatalo,  Suokatu 22 C, kerhohuone Aaron.

Ryhmän ohjaajat ja lisätietoja: Sairaalapappi Sari Kärhä (sari.karha@evl.fi ), p. 040 4848 485 ja diakonissa Pirjo Litmanen (pirjo.litmanen@evl.fi), p. 040 4848 282.

Ilmoittautuminen on päättynyt.

Ryhmän koko on enintään 8 henkilöä.

 

 

JÄRVI-KUOPION SEURAKUNNAN SURURYHMÄT

RIISTAVESI

Aika: keskiviikkoisin 22.3, 29.3., 12.4., 26.4. ja 10.5. 2017 klo 18.

Paikka: Riistaveden seurakuntatalo, Keskustie 2.

Ryhmän ohjaajat: Pastori Marjaana Mäkinen ja diakoniatyöntekijä Leila Asikainen, leila.asikainen@evl.fi, p. 040 4888 620.

Ilmoittautuminen on päättynyt.

Ryhmän koko on enintään 8 henkilöä.

 

NILSIÄ

Aika: alkaa tiistaina 28.3.2017 klo 14

Paikka: Nilsiän seurakuntakoti, Nilsiäntie 59.

Ryhmän ohjaajat ja lisätietoja: Pastori Miia Gabel ja diakoniatyöntekijä Hanna Kokkonen, hanna.kokkonen@evl.fi, p. 040 4888 677.

Ilmoittautuminen on päättynyt.

Ryhmän koko on enintään 8 henkilöä.

 

KAAVI

Aika: alkaa tiistaina 18.4. 2017 klo 17

Paikka: Kaavin seurakuntakoti, Kirkkorannantie 1.

Ryhmän ohjaajat ja lisätietoja: Pastori Mikko Huhtala ja diakoniatyöntekijä Pirjo Sonninen, pirjo.sonninen@evl.fi, puh. 040 4888 627

Ilmoittautuminen on päättynyt.

Ryhmän koko on enintään 8 henkilöä.

 

KALLAVEDEN SEURAKUNNAN SURURYHMÄT

KARTTULA-TERVON SURURYHMÄ

Aika: perjantaisin 17.3., 24.3., 31.3., 7.4. ja 19.5. 2017 klo 10 – 11.30

Paikka: Tervon seurakuntakoti

Ryhmän ohjaajat ja lisätietoja: Diakoniatyöntekijät Tuula Makkonen, tuula.k.makkonen@evl.fi, puh. 040 4848 539 ja Salme Selame, salme.selamo@evl.fi, puh. 044 3872 457.

Ilmoittautuminen on päättynyt.

Ryhmän koko on enintään 8 henkilöä.

 

MAANINGAN SURURYHMÄ

Aika: alkaa pyhäinpäivänä 4.11.2017

Lisätietoja: Pastori Raija Jokela, raija.jokela@evl.fi, puh. 040 4848 328 ja diakoniatyöntekijä Hanna Rasa, hanna.rasa@evl.fi, puh. 040 4848 372.

Ryhmän koko on enintään 8 henkilöä.