Sururyhmistä apua läheisen menettäneelle

Seurakunnat järjestävät äskettäin läheisensä menettäneille sururyhmiä, joissa on mahdollista puhua ja vaihtaa kokemuksia menetykseen liittyvistä asioista. Sururyhmään voi osallistua, kun läheisen kuolemasta on kulunut noin kolme kuukautta. 

  • Lasten sururyhmä alkaa keväisin.   
  • Työikäisten sururyhmät alkavat helmikuussa, toukokuussa, elokuussa ja marraskuussa.
  • Ikääntyvien sururyhmät  alkavat helmikuussa, toukokuussa, elokuussa ja marraskuussa.
  • Itsemurhan tehneiden omaisille sururyhmät alkavat helmikuussa ja elokuussa.

 

Ohjaajat ottavat yhteyttä kaikkiin ilmoittautuneisiin ennen ryhmän alkamista. Ryhmät ovat maksuttomia.
 

Lasten sururyhmä 2018

Läheisensä menettäneille 4 –12 -vuotiaille.

Aika ja paikka

14.3-18.4.2018 Poukaman leirikeskuksessa, Poukamatie 5,  joka keskiviikko.

Ryhmän ohjaajat ja lisätietoja: diakoniatyöntekijät Maarit Kirkinen p. 040 4848 369 ja Riitta Murtorinne p. 040 4848 437

Ilmoittautuminen lasten sururyhmään viimeistään 4.3.2018 (sähköinen ilmoittautuminen)

Ryhmän koko enintään 8 lasta.

Sururyhmä itsemurhan tehneiden omaisille

Aika: Torstaisin 10.8., 17.8., 24.8., 7.9., 21.9., 5.10., 2.11. ja 11.1.2018 klo 17–19.

Paikka: Keskusseurakuntatalo, Suokatu 22 B, 4. kerros

Ryhmän ohjaajat ja lisätietoja: Pastori Pirjo Kuula p. 040 4848 318 pirjo.kuula@evl.fi ja diakonissa Ulla Turunen p. 044 2757 963 turunenu@gmail.com.

Ilmoittautuminen viimeistään 11.7.2017.

Ilmoittautuminen itsemurhan tehneiden omaisille (sähköinen lomake)

tai puhelimitse p. 040 4848 286 klo 9–15.

 

Sururyhmä työikäisille

Aika: Torstaisin 31.8., 7.9., 14.9., 21.9., 28.9. ja 5.10. klo 18.00 - 19.30.

Paikka: Puijon kirkko, Taivaanpankontie 3, Ystävän kammari.

Ryhmän ohjaajat ja lisätietoja: Pastori Mari Voutilainen p. 040 4848 433, mari.voutilainen@evl.fi ja rovasti Pekka Nieminen.

Ilmoittautuminen työikäisten sururyhmään viimeistään 6.8. (sähköinen lomake)

Ryhmän koko on enintään 8 henkilöä.

 

Sururyhmä ikääntyneille

Aika:  torstaisin 14.9., 21.9., 28.9, 12.10., 26.10.ja 9.11.2017 klo 13–14.30.

Paikka: Keskusseurakuntatalo,  Suokatu 22 C, kerhohuone Aaron.

Ryhmän ohjaajat ja lisätietoja: Pastori Lauri Kastarinen p. 040 4848 274, lauri.kastarinen@evl.fi tai diakoni Varpu Ylhäinen
040 4848 255, varpu.ylhainen@evl.fi.

Ilmoittautuminen viimeistään 18.8. Varpu Ylhäiselle.

Ryhmän koko on enintään 8 henkilöä.

 

 

JÄRVI-KUOPION SEURAKUNNAN SURURYHMÄT

JUANKOSKI

Aika: alkaa tiistaina 24.10. klo 18

Paikka: Juankoskella seurakunnan virastotalon kokoushuoneessa, Tehtaankirkontie 5

Ryhmän ohjaajat: Diakoni  Leila Asikainen, leila.asikainen@evl.fi, p. 040 4888 620 ja aluepastori.

Ilmoittautuminen viimeistään ma 16.10. 

Ryhmän koko on enintään 8 henkilöä.

 

KALLAVEDEN SEURAKUNNAN SURURYHMÄT

KARTTULA-TERVON SURURYHMÄ

Aika: alkaa 16.3. 2018 klo 10

Paikka: Karttulan seurakuntakodin takkahuoneessa

Ryhmän ohjaajat ja lisätietoja: Diakoniatyöntekijät Tuula Makkonen, tuula.k.makkonen@evl.fi, puh. 040 4848 539 ja Salme Selamo.

Ilmoittautuminen viimeistään 9.3.2018

Ryhmän koko on enintään 8 henkilöä.

 

MAANINGAN SURURYHMÄ

Aika: alkaa pyhäinpäivänä 4.11.2017. Seuraavat kokoontumiset tiistaisin 7.11., 14.11., 21.11., 28.11., 12.12., 19.12. ja 9.1.2018 klo 14-17.

Paikka: Vorloksossa Maaninkatalolla.

Lisätietoja: Pastori Raija Jokela, raija.jokela@evl.fi, puh. 040 4848 328 ja diakoniatyöntekijä Hanna Rasa, hanna.rasa@evl.fi, puh. 040 4848 372.

Ilmoittautuminen viimeistään 4.11.

Ryhmän koko on enintään 8 henkilöä.