Sururyhmistä apua läheisen menettäneelle

Seurakunnat järjestävät äskettäin läheisensä menettäneille sururyhmiä, joissa on mahdollista puhua ja vaihtaa kokemuksia menetykseen liittyvistä asioista. Sururyhmään voi osallistua, kun läheisen kuolemasta on kulunut noin kolme kuukautta. 

  • Lasten sururyhmä alkaa keväisin.   
  • Nuorten sururyhmä alkaa marraskuussa.
  • Työikäisten sururyhmät alkavat helmikuussa, toukokuussa, elokuussa ja marraskuussa.
  • Ikääntyvien sururyhmät  alkavat helmikuussa, toukokuussa, elokuussa ja marraskuussa.
  • Itsemurhan tehneiden omaisille sururyhmät alkavat helmikuussa ja elokuussa.

 

Seuraavat sururyhmät

Ohjaajat ottavat yhteyttä kaikkiin ilmoittautuneisiin ennen ryhmän alkamista. Ryhmät ovat maksuttomia.

Kuopion keskustan sururyhmät

SURURYHMÄ TYÖIKÄISILLE

Aika: Keskiviikkoisin 10.10., 24.10., 31.10., 7.11., 14.11., 21.11. klo 17–18.30

Paikka: Suokatu 22 B, 4. krs, kokoushuone

Ryhmän ohjaajat: diakonissa Vuokko Laitinen ja pastori Sirpa Nummenheimo

Ilmoittautuminen 15.9. mennessä (sähköinen ilmoittautuminen)

Lisätietoja: Vuokko Laitinen 040 4848 254, vuokko.laitinen@evl.fi, tai Sirpa Nummenheimo  040 4848 363, sirpa.nummenheimo@evl.fi

 

SURURYHMÄ ITSEMURHAN TEHNEIDEN OMAISILLE

Aika: alkaa 11.9. klo 17

Paikka: Keskusseurakuntatalo, 4. kerroksen sohvahuone, Suokatu 22 B

Ryhmän ohjaajat: diakonissa Birgitta Oksman ja pastori Liisa Penttinen 

Ilmoittautuminen: viimeistään 24.8.2018 (sähköinen ilmoittautuminen)

Lisätietoja: diakonissa Birgitta Oksman, birgitta.oksman@evl.fi, puh. 040 4848 284 ja pastori Liisa Penttinen, liisa.penttinen@evl.fi, puh. 040 4848 277

Ryhmän koko on enintään 8 henkilöä.

 

LASTEN SURURYHMÄ 2019 läheisensä menettäneille 4-12 -vuotiaille

Aika: alkaa 13.3.2019 klo 17

Paikka: Poukaman leirikeskuksessa, Poukamantie 105

Ryhmän ohjaajat: diakoniatyöntekijät Riitta Murtorinne ja Maarit Kirkinen

Ilmoittautuminen: viimeistään 27.2.2019 (sähköinen ilmoittautuminen)

Lisätietoja: Riitta Murtorinne, puh. 040 4848 437, riitta.murtorinne@evl.fi ja Maarit Kirkinen, puh. 040 4848 369, maarit.kirkinen@evl.fi
Ryhmässä käsitellään surua leikkien, kertomusten, askartelujen ja keskustelujen avulla.

Ryhmän koko on enintään 8 henkilöä.

 

KALLAVEDEN SEURAKUNTA, MAANINGAN SURURYHMÄ

Aika: Tiistaisin 18.9., 25.9., 2.10., 9.10., 23.10. klo 14

Paikka: Maaninkatalon Vorloksessa ja pyhäinpäivänä 3.11. klo 18 kirkossa

Ryhmän ohjaajat: diakoniatyöntekijä Hanna Rasa ja pastori Raija Jokela

Ilmoittautuminen 7.9. mennessä (sähköinen ilmoittautuminen)

Lisätietoja: Hanna Rasa 040 4848 372 tai  Raija Jokela 040 4848 328 

Järvi-Kuopion alueen sururyhmät

RIISTAVEDEN SURURYHMÄ

Aika: Keskiviikkoisin 19.9., 26.9., 10.10., 24.10., 31.10. ja pyhäinpäivänä la 3.11. klo 17-18.30 

Paikka: Riistaveden seurakuntatalo, takkahuone 

Ryhmän ohjaajat: diakoni Leena Vartiainen ja aluepappi Milla Huttunen

Ilmoittautumiset 11.9. mennessä (sähköinen ilmoittautuminen)

Lisätietoja: Leena Vartiainen 040 4888 608 ja Milla Huttunen 040 4888 625


JUANKOSKEN SURURYHMÄ
Alkaa 18.9. klo 17 Juankosken srk-salissa. Muut kokoontumiset tiedotetaan ensimmäisellä kerralla
Ilmoittautumiset Diakoniatyöntekijä Leila Asikainen 040 4888 620 tai leila.asikainen@evl.fi 


TUUSNIEMEN SURURYHMÄ
Alkaa marraskuussa 2018, päivämäärä ilmoitetaan myöhemmin

Ryhmän ohjaajat: pastori Paula Hagman-Puustinen 040 4888 614 ja diakonissa Minna Puustinen 040 4888 631 tai minna.puustinen@evl.fi 

Ilmoittautuminen ilmoitetaan myöhemmin

 

Sytytämme kynttilän poisnukkuneiden muistolle.
Johtava sairaalapastori, Palvelevan Puhelimen toiminnanjohtaja
Seurakuntatyön erityispalvelut
(017) 173 311 (Kuopion yliopistollinen sairaala)
PL 1064
70101 Kuopio

Arki-iltaisin klo 16 - 22 ja viikonloppuisin sekä juhlapyhinä klo 8 - 22 sairaalapapin tavoittaa päivystysnumerosta 050 526 3768. Toimialue Kuopion yliopistollinen sairaala ja Palveleva Puhelin.