Sururyhmistä apua läheisen menettäneelle

Seurakunnat järjestävät äskettäin läheisensä menettäneille sururyhmiä, joissa on mahdollista puhua ja vaihtaa kokemuksia menetykseen liittyvistä asioista. Sururyhmään voi osallistua, kun läheisen kuolemasta on kulunut noin kolme kuukautta. 

  • Lasten sururyhmä alkaa keväisin.   
  • Nuorten sururyhmä alkaa marraskuussa.
  • Työikäisten sururyhmät alkavat helmikuussa, toukokuussa, elokuussa ja marraskuussa.
  • Ikääntyvien sururyhmät  alkavat helmikuussa, toukokuussa, elokuussa ja marraskuussa.
  • Itsemurhan tehneiden omaisille sururyhmät alkavat helmikuussa ja elokuussa.

 

Seuraavat sururyhmät

Ohjaajat ottavat yhteyttä kaikkiin ilmoittautuneisiin ennen ryhmän alkamista. Ryhmät ovat maksuttomia.

Kuopion keskustan sururyhmät

IKÄÄNTYVIEN SURURYHMÄ

Aika: Tiistaisin 30.10., 6.11., 13.11., 20.11., 27.11., 4.12.2018 ja 29.1.2019 klo 14-15.30

Paikka: Suokatu 22 B, 4. krs, sohvahuone

Ryhmän ohjaajat: sairaalasielunhoitaja Maarit Koivurova  ja sairaalateologi Jenni Tabell

Ilmoittautuminen: viimeistään 12.10.2018 mennessä (sähköinen ilmoittautuminen) tai Katriina Hujanen, puh. 040 4848 248

Lisätietoja: Maarit Koivurova, puh. 040 4848 487 tai Jenni Tabell, puh. 044 4144 803

Ryhmän koko enintään 8 henkilöä.

 

SURURYHMÄ TYÖIKÄISILLE

Aika: Keskiviikkoisin 7.11., 14.11., 21.11., 28.11., 12.12., 19.12.2018 sekä 2.1.2019 klo 18–19.30

Paikka: Keihäskatu 5 B, Alavan seurakuntakoti, neuvottelutila

Ryhmän ohjaajat: pastorit Anna Väätäinen ja Risto Voutilainen

Ilmoittautuminen: viimeistään 12.10.2018 mennessä (sähköinen ilmoittautuminen) tai Anna Väätäinen, puh. 040 4848 316.

Lisätietoja: Anna Väätäinen, puh. 040 4848 316, anna.vaatainen@evl.fi, tai Risto Voutilainen, puh. 040 4848 318, risto.voutilainen@evl.fi

Ryhmän koko enintään 8 henkilöä.

 

SURURYHMÄ ITSEMURHAN TEHNEIDEN OMAISILLE

Aika: Keskiviikkoisin 6.2., 13.2., 20.2., 27.2., 13.3. ja 8.5. klo 18-19.30

Paikka: Ampujanpolku 2, Pyhän Johanneksen kirkko

Ryhmän ohjaajat: diakonissa Sami Mitsman ja pastori Heikki Hyvärinen

Ilmoittautuminen: viimeistään 15.1.2019 (sähköinen ilmoittautuminen)

Lisätietoja: Sami Mitsman, puh. 040 4848 405, sami.mitsman@evl.fi tai Heikki Hyvärinen, puh. 040 4848 397, heikki.hyvarinen@evl.fi

Ryhmän koko on enintään 8 henkilöä.

 

LASTEN SURURYHMÄ 2019 läheisensä menettäneille 4-12 -vuotiaille

Aika: 13.3., 20.3., 27.3., 10.4., ja 17.4.2019 klo 17-19

Paikka: Poukaman leirikeskuksessa, Poukamantie 105

Ryhmän ohjaajat: diakoniatyöntekijät Riitta Murtorinne ja Maarit Kirkinen

Ilmoittautuminen: viimeistään 27.2.2019 (sähköinen ilmoittautuminen)

Lisätietoja: Riitta Murtorinne, puh. 040 4848 437, riitta.murtorinne@evl.fi ja Maarit Kirkinen, puh. 040 4848 369, maarit.kirkinen@evl.fi
Ryhmässä käsitellään surua leikkien, kertomusten, askartelujen ja keskustelujen avulla.

Ryhmän koko on enintään 8 lasta.

Järvi-Kuopion alueen sururyhmä

JUANKOSKEN SURURYHMÄ
Alkaa 18.9. klo 17 Juankosken srk-salissa. Muut kokoontumiset tiedotetaan ensimmäisellä kerralla
Ilmoittautumiset Diakoniatyöntekijä Leila Asikainen 040 4888 620 tai leila.asikainen@evl.fi 


TUUSNIEMEN SURURYHMÄ
Alkaa marraskuussa 2018, päivämäärä ilmoitetaan myöhemmin

Ryhmän ohjaajat: pastori Paula Hagman-Puustinen 040 4888 614 ja diakonissa Minna Puustinen 040 4888 631 tai minna.puustinen@evl.fi 

Ilmoittautuminen ilmoitetaan myöhemmin

 

Sytytämme kynttilän poisnukkuneiden muistolle.
1. kappalainen
Alavan seurakunta
Keihäskatu 5
70620 Kuopio