Sururyhmistä apua läheisen menettäneelle

Seurakunnat järjestävät äskettäin läheisensä menettäneille sururyhmiä, joissa on mahdollista puhua ja vaihtaa kokemuksia menetykseen liittyvistä asioista. Sururyhmään voi osallistua, kun läheisen kuolemasta on kulunut noin kolme kuukautta. 

  • Lasten sururyhmä alkaa keväisin.   
  • Nuorten sururyhmä alkaa marraskuussa.
  • Työikäisten sururyhmät alkavat helmikuussa, toukokuussa, elokuussa ja marraskuussa.
  • Ikääntyvien sururyhmät  alkavat helmikuussa, toukokuussa, elokuussa ja marraskuussa.
  • Itsemurhan tehneiden omaisille sururyhmät alkavat helmikuussa ja elokuussa.

 

Seuraavat sururyhmät

Ohjaajat ottavat yhteyttä kaikkiin ilmoittautuneisiin ennen ryhmän alkamista. Ryhmät ovat maksuttomia.

Kuopion keskustan sururyhmät

SURURYHMÄ TYÖIKÄISLLE

Aika: torstaisin 25.4., 2.5., 16.5., 23.5. ja 6.6. klo 17.30-19

Paikka: Keskusseurakuntatalo, Suokatu 22, D-porras, sakasti

Ryhmän ohjaajat: diakoniatyöntekijä Anne-Mari Mertanen ja pastori Kati Jansa

Ilmoittautuminen: viimeistään 8.4.2019 (sähköinen ilmoittautuminen)

Lisätietoja: diakoni Anne-Mari Mertanen, puh. 040 4848 406 tai mari.mertanen@evl.fi

Ryhmän koko on enintään 8 henkilöä.
 

SURURYHMÄ IKÄÄNTYNEILLE

Aika: 2.5., 9.5., 16.5., 23.5., 29.5., 6.6. klo 14-15.30

Paikka: Keskusseurakuntatalo, Suokatu 22, B-porras, 4. kerros, sohvahuone

Ryhmän ohjaajat: diakoniatyöntekijä Riitta Reima ja pastori Sanna Alanen

Ilmoittautuminen: viimeistään 18.4.2019 (sähköinen ilmoittautuminen)

Lisätietoja: diakoniatyöntekijä Riitta Reima, riitta.reima@evl.fi, puh. 040 4848370 ja pastori Sanna Alanen, sanna.alanen@evl.fi, puh. 040 4848 360

Ryhmän koko on enintään 8 henkilöä.
 

SURURYHMÄ ITSEMURHAN TEHNEIDEN OMAISILLE

Aika: 10.10.2019 – 28.11.2019 klo 17.00 – 18.30

Paikka: Keskusseurakuntatalo, Suokatu 22, B-porras, 4. kerros, sohvahuone

Ryhmän ohjaajat: Pastori Johanna Porkola ja diakoniatyöntekijä Martti Olsen

Ilmoittautuminen: viimeistään 4.9.2019 (sähköinen ilmoittautuminen) tai ryhmänohjaajille Johanna Porkola, johanna.porkola@evl.fi, puh. 040 4848 365  ja Martti Olsen, martti.olsen@evl.fi,  puh. 040 4848 371

Lisätietoja: Ryhmä kokoontuu viikon välein 10.10. – 7.11.,ja lisäksi 28.11.

Ryhmän koko on enintään 8 henkilöä.
 

SURURYHMÄ LAPSILLE 2020

Aika: 11.3. - 15.4.2020 keskiviikkoisin klo 17.00 - 19.00

Paikka: Poukaman leirikeskuksessa

Ryhmän ohjaajat: diakoniatyöntekijät Maarit Kirkinen ja Riitta Murtorinne

Ilmoittautuminen: viimeistään 1.3.2020 tai ryhmän ohjaajille Riitta Murtorinne, riitta.murtorinne@evl.fi, puh. 040 4848 437 ja Maarit Kirkinen, maarit.kirkinen@evl.fi, puh. 040 4848 369.

Ryhmän koko on enintään 8 lasta.

Kallaveden seurakunnan alueen sururyhmät

KALLAVEDEN SEURAKUNTA, MAANINGAN SURURYHMÄ

Aika: Keskiviikkoisin klo 14.30-16, 06.11, 13.11, 20.11,27.11, 04.12.2019 ja 08.01.2020

Paikka: Maaninkatalon Vorloksossa

Ryhmän ohjaajat: Pastori Raija Jokela ja diakoniatyöntekijä Hanna Rasa

Ilmoittautuminen: viimeistään 2.11.2019, Hanna Rasa, hanna.rasa@evl.fi, puh 040 4848 372

Lisätietoja: Hanna Rasa, hanna.rasa@evl.fi, puh 040 4848 372

Ryhmän koko on enintään 8 henkilöä.

 

 

 

 

 

 

 

Sytytämme kynttilän poisnukkuneiden muistolle.

TÄRKEÄ HUOMIOIDA, KUN TÄYTÄT ILMOITTAUTUMISLOMAKKEEN

1.Tarkista, että kaikki kohdat on täytetty, jotka on merkitty *pakolliset (näkyy punaisella lomakkeen ylälaidassa, jos jokin kenttä on täyttämättä)
2. Paina JATKA
3. Tarkista vielä, että kaikki tiedot on kirjoitettu oikein, korjaa tarvittaessa painamalla Muokkaa ilmoittautumista. Kun tiedot oikein, paina ILMOITTAUDU.
4. Teksti: Ilmoittautumisesi on vastaanotettu
5. Saat myös sähköpostiin vahvistusviestin, kun ilmoittautuminen on onnistunut.
6. HUOM! Jos et saanut vahvistusviestiä, TÄYTÄ LOMAKE UUDELLEEN.