Koululaisten kesä 2020

Leirikesän tilalla järjestetään tänä kesänä Koululaisten kesä 2020 päivätoimintaa.

Vaikka yöpyminen ei ole mahdollista nyt poikkeusaikana, toteutuksessa pyritään samanlaiseen toiminnallisuuteen ja elämyksellisyyteen kuin leireilläkin. Päätös leirien muuttamisesta päivätoiminnaksi perustuu siihen, että kaikille osallistujille halutaan turvata tasavertainen mahdollisuus osallistua seurakunnan kesätoimintaan.

Tervetuloa mukaan!

Hakuaika 18.-24.5.2020

Ilmoittautuminen Koululaisten kesäpäiviin ja leiripäiviin on päättynyt. Tieto paikasta lähetetään keskiviikkona 27.5. huoltajan sähköpostiin. Vapaita paikkoja voit kysellä suoraan ryhmistä vastaavilta työntekijöiltä!

 

Jälki-ilmoittautuminen Perheiden seikkailuhetkiin ja Kesäkassin noutoon on avoinna ke 27.5. klo 23.59 saakka. Vielä mahtuu mukaan!

Hae mukaan Perheiden seikkailuhetkiin ja Kesäkassin noutoon

 

 

Joukko tyttöja ja poikia leikkii juoksee saippuakuplien perässä kesällä auringossa.

Koululaisten kesä 2020

Kuopion seurakunnilla on tarjolla päivätoimintaa koululaisille ja perheille kesäkuun kolmella ensimmäisellä viikkolla. Kaikkiin seuraaviin ryhmiin tulee hakea etukäteen 18.-24.5.2020 välisenä aikana. Ryhmät toteutuvat, mikäli osallistujia ryhmässä on viisi tai enemmän. Toiminta on maksutonta!

 

KESÄPÄIVÄT KIRKOILLA klo 10-14 (sis.lounaan)

Ilmoittautua voivat 2012-2007 syntyneet tytöt ja pojat.

 

ALAVAN KIRKOLLA 8.-9.6.

LEHTONIEMEN KERHOTILASSA 3.-4.6. 

LEHTONIEMEN KERHOTILASSA 10.-11.6.

NEULAMÄEN KIRKOLLA 1.-2.6.

Ryhmiin mahtuu Alavalla ja Neulamäessä 20 lasta ja Lehtoniemessä 15 lasta. Lisätietoja Alavan, Lehtoniemen ja Neulamäen osalta Tiia Volotinen, tiia.volotinen@evl.fi tai 040 4848 293.

 

PUIJON KIRKOLLA 1.-2.6.

PUIJON KIRKOLLA 8.-9.6.

PUIJON KIRKOLLA 15.-16.6.

Ryhmiin mahtuu 15 lasta. Lisätietoja Niklas Grönholm, niklas.gronholm@evl.fi tai 040 4848 415.

 

PYHÄN JOHANNEKSEN KIRKOLLA 1.-2.6.

PYHÄN JOHANNEKSEN KIRKOLLA 3.-5.6.

PYHÄN JOHANNEKSEN KIRKOLLA 8.-9.6.

PYHÄN JOHANNEKSEN KIRKOLLA 10.-12.6.

Ryhmiin mahtuu 15 lasta. Lisätietoja Timo Manninen, timo.manninen@evl.fi tai 040 4848 409.

 

VEHMERSALMEN SEURAKUNTAKOTI 2.-3.6. 

Ryhmiin mahtuu 15 lasta. Lisätietoja Jatta Utriainen, jatta.utriainen@evl.fi tai 040 4888  643.

 

NILSIÄN SEURAKUNTAKOTI 2.-3.6.

Ryhmiin mahtuu 15 lasta. Lisätietoja Tiitus Lahti, tiitus.lahti@evl.fi tai 040 4888 675.

 

TUUSNIEMEN SEURAKUNTAKOTI 9.-10.6.

Ryhmiin mahtuu 15 lasta. Lisätietoja Markku Holopainen, markku.holopainen@evl.fi tai 040 4888 633.

 

KAAVIN SEURAKUNTAKOTI 9.-10.6.

Ryhmiin mahtuu 15 lasta. Lisätietoja Atte Kääriäinen, atte.kaariainen@evl.fi tai 040 4888 674.

 

JUANKOSKEN VIRASTOTALO, SEURAKUNTASALI 16.-17.6.

Ryhmiin mahtuu 15 lasta. Lisätietoja Olli Inkinen, olli.inkinen@evl.fi tai 040 4888 628.

 

LEIRIPÄIVÄT POUKAMASSA klo 9-16 (sis.lounaan ja välipalan)

 

KIVAT LEIRIPÄIVÄT 1, 1.-2.6. 

2013-2011 syntyneille

Ryhmään mahtuu 15 lasta. Lisätietoja Eija Huuskonen, eija.huuskonen@evl.fi tai 040 4848 378.

 

KIVAT LEIRIPÄIVÄT  2, 3.-4.6.

2013-2011 syntyneille

Ryhmään mahtuu 15 lasta. Lisätietoja Jarkko Voutilainen, jarkko.voutilainen@evl.fi tai 040 4848 285.

 

LEIRIPÄIVÄT  10.-11.6.

2012-2007 syntyneille

Ryhmään mahtuu 15 lasta. Lisätietoja Timo Manninen, timo.manninen@evl.fi tai 040 4848  409.

 

LEIRIPÄIVÄT 15.-16.6.

2012-2007 syntyneille

Ryhmään mahtuu 15 lasta. Lisätietoja Heli Kyhyräinen, heli.kyhyrainen@evl.fi tai 040 4848 292.

 

PERHEIDEN SEIKKAILUHETKET

Perheiden seikkailuhetkiin olette tervetulleita koko perheellä. Huomioittehan että ilmoittautumisessa tulee ilmoittaa kaikki tapahtumaan osallistuvat aikuiset ja lapset, jotta ryhmäkoot pystytään pitämään sallitttuina. Ryhmiin mahtuu 20 henkeä.

Lisätietoja Matleena Mäki-Kahma, matleena.maki-kahma@evl.fi tai 040 4848 251.

 

PÖLHÖN SAAREN PÖLLÖT, Pölhönsaaressa 3.6. klo 9.30-11.30

PÖLHÖN SAAREN PÖLLÖT, Pölhönsaaressa 3.6. klo 14-16

PIIRI PIENI PYÖRII, Brahenpuisto 5.6. klo 9.30-11.30

KIRKONMÄEN SALAISUUDET, Tuomiokirkolla 10.6. klo 9.30-11.30

KIRKONMÄEN SALAISUUDET, Tuomiokirkolla 10.6. klo 14-16

PUIJON PEIKOT, Puijonnokan laavulla 12.6. klo 9.30-11.30

 

KESÄKASSI

Jos perheesi ei pääse osallistumaan kesän toimintoihin esim. riskiryhmään kuulumisen vuoksi, voitte hakuaikana ilmoittautua ja hakea myöhemmin sovittavasti kesäkassin. Kesäkassi sisältää erilaisia pikku puuhia lapsille ja koko perheelle. Kasseja jaossa rajattu määrä.

 

PERHEKAHVILAT

Lisäksi on tarjolla koko perheelle avoimia perhekahviloita. Näihin ei tarvitse ilmoittautua etukäteen. Lisätietoa kahviloista löydät täältä.