Sururyhmistä apua läheisen menettäneelle

Seurakunnat järjestävät äskettäin läheisensä menettäneille sururyhmiä, joissa on mahdollista puhua ja vaihtaa kokemuksia menetykseen liittyvistä asioista. Sururyhmään voi osallistua, kun läheisen kuolemasta on kulunut noin kolme kuukautta. 

  • Lasten sururyhmä alkaa keväisin.   
  • Nuorten sururyhmä alkaa marraskuussa.
  • Työikäisten sururyhmät alkavat helmikuussa, toukokuussa, elokuussa ja marraskuussa.
  • Ikääntyvien sururyhmät  alkavat helmikuussa, toukokuussa, elokuussa ja marraskuussa.
  • Itsemurhan tehneiden omaisille sururyhmät alkavat helmikuussa ja elokuussa.

 

Seuraavat sururyhmät

Ohjaajat ottavat yhteyttä kaikkiin ilmoittautuneisiin ennen ryhmän alkamista. Ryhmät ovat maksuttomia.

Kuopion keskustan sururyhmät


SURURYHMÄ TYÖIKÄISILLE

Aika: torstaisin 6.2., 13.2., 20.2., 27.2., 5.3. ja 12.3.2020 klo 17.00-18.30

Paikka: Keskusseurakuntatalo, Suokatu 22, B-porras, 4. kerros, sohvahuone

Ryhmän ohjaajat: Diakoniatyöntekijä Martti Olsen, martti.olsen@evl.fi tai p. 040-4848 371 ja pastori Sanna Alanen, sanna.alanen@evl.fi tai p. 040-4848 360

Ilmoittautuminen: viimeistään 22.1.2020 (sähköinen ilmoittautuminen), voit ilmoittautua myös ryhmänohjaajille.

Ryhmän koko on enintään 8 henkilöä.


SURURYHMÄ ITSEMURHAN TEHNEIDEN OMAISILLE

Aika: tiistaisin 11.2., 18.2., 25.2., 10.3., 24.3., 7.4. ja 19.5.2020 klo 17.30–19

Paikka: Alavan seurakuntakoti, neuvottelutila, Keihäskatu 5 B

Ryhmän ohjaajat: pastori Hanna Vasiljev ja kappalainen Juha Välimäki

Ilmoittautuminen: 1.1.–2.2.2020 välisenä aikana (sähköinen ilmoittautuminen)

Ryhmän koko on enintään 8 henkilöä.

Lisätietoja: Hanna Vasiljev, hanna.vasiljev@evl.fi, p. 040 4848 316  ja Juha Välimäki, juha.valimaki@evl.fi, p. 040 4848 317
 

SURURYHMÄ NUORILLE KEVÄÄLLÄ 2020

Aika: maanantaisin 10.2., 17.2., 24.2., 9.3., 23.3. ja 4.5.2020 klo 16.30-18

Paikka: Vanha Pappila, Kuninkaankatu 12.

Ryhmän ohjaajat: nuorisotyönohjaajat Hanna Kärsämä ja Anu Viippola

Ilmoittautuminen: 1.1.-31.1.2020 välisenä aikana (sähköinen ilmoittautuminen)

Ryhmän koko enintään 8 henkilöä.

Lisätietoja: Hanna Kärsämä, hanna.karsama@evl.fi ja Anu Viippola, anu.viippola@evl.fi
 

SURURYHMÄ LAPSILLE KEVÄÄLLÄ 2020

Aika: keskiviikkoisin 11.3., 18.3., 25.3., 1.4., 8.4. ja 15.4.2020 klo 17–19

Paikka: Poukaman leirikeskuksessa, Poukamantie 105

Ryhmän ohjaajat: diakoniatyöntekijät Maarit Kirkinen ja Riitta Murtorinne

Ilmoittautuminen: viimeistään 1.3.2020 (sähköinen ilmoittautuminen) tai ryhmän ohjaajille Riitta Murtorinne, riitta.murtorinne@evl.fi, p. 040 4848 437 ja Maarit Kirkinen, maarit.kirkinen@evl.fi, p. 040 4848 369.

Ryhmän koko on enintään 8 lasta.

Kallaveden seurakunnan alueen sururyhmät

Tällä hetkellä ei ole alkavia sururyhmiä.

Järvi-Kuopion seurakunnan alueen sururyhmät

NILSIÄN SURURYHMÄ

Aika: alkaa maanantaina 30.3.2020

Paikka: Nilsiän seurakuntakoti, Nilsiäntie 59

Ryhmän ohjaajat: Nilsiän aluepappi Raili Pursiainen ja diakoni Hanna Kokkonen

Ilmoittautuminen: viimeistään 15.3.2020 (sähköinen ilmoittatuminen) tai Hanna Kokkonen, hanna.kokkonen@evl.fi, p. 040 4888 677

Ryhmän koko on enintään 8 henkilöä.


KAAVIN SURURYHMÄ

Aika: alkaa maanantaina 20.4.2020 

Paikka: Kaavin seurakuntatalo

Ryhmän ohjaajat: Kaavin aluepappi ja diakonissa Pirjo Sonninen

Ilmoittautuminen: viimeistään 9.4.2020 (sähköinen ilmoittautuminen) tai Pirjo Sonninen pirjo.sonninen@evl.fi, p. 040 4888 627

Ryhmän koko on enintään 8 henkilöä.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sytytämme kynttilän poisnukkuneiden muistolle.

TÄRKEÄ HUOMIOIDA, KUN TÄYTÄT ILMOITTAUTUMISLOMAKKEEN

1.Tarkista, että kaikki kohdat on täytetty, jotka on merkitty *pakolliset (näkyy punaisella lomakkeen ylälaidassa, jos jokin kenttä on täyttämättä)
2. Paina JATKA
3. Tarkista vielä, että kaikki tiedot on kirjoitettu oikein, korjaa tarvittaessa painamalla Muokkaa ilmoittautumista. Kun tiedot oikein, paina ILMOITTAUDU.
4. Teksti: Ilmoittautumisesi on vastaanotettu
5. Saat myös sähköpostiin vahvistusviestin, kun ilmoittautuminen on onnistunut.
6. HUOM! Jos et saanut vahvistusviestiä, TÄYTÄ LOMAKE UUDELLEEN.