Uutisia Kuopion seurakunnista

Uutislistaukseen

Talousarvio ylijäämäinen

Kuopion ev.lut. seurakuntayhtymän ennakoitu ylijäämä talousarviovuodelle 2026 on lähes 470 000 euroa. Vuoden 2026 investointien loppusumma on lähes 4,5 miljoonaa euroa. Vuoden 2026 kirkollisverotuloiksi on ennakoitu 25,4 milj. euroa Yhteinen kirkkovaltuusto hyväksyi 16.12. seurakuntayhtymän talousarvion sekä toiminta- ja taloussuunnitelman.

Talous_lukkari (2).jpg

Paikallisseurakuntien toimintasuunnitelmat hyväksyy kukin seurakuntaneuvosto. Seurakuntien osalta seurakuntaneuvostot ovat vahvistaneet toiminnalliset tavoitteet ja ne on annettu tiedoksi yhteiselle kirkkovaltuustolle.

Lähetysjärjestöjen tuki nousee

Lähetysjärjestöjen ja Kirkon ulkomaanavun tukemiseen on varattu piispainkokouksen suosituksen mukaisesti 3 % arvioidusta kirkollisverotulosta. Avustussumma kasvaa tämän johdosta noin 215.000 euroa.

Yhteinen kirkkovaltuusto päätti, että seurakuntaneuvostot päättävät edelleen lähetysjärjestöjen ja Kirkon ulkomaanavun talousarvioavustusten jakautumisesta eri järjestöjen kesken. Yhteisen kirkkoneuvoston pohjaesitys oli, että päätösvalta olisi siirretty yhteiselle kirkkovaltuustolle. Valtuutettu Pekka Niirasen tekemän vastaehdotuksen pohjalta valtuusto päätti yksimielisesti jatkaa nykyisellä käytännöllä, jossa seurakuntaneuvostot päättävät avustusten jakamisesta oman seurakuntansa osalta.

Wed Dec 17 14:03:54 EET 2025