Uutisia Kuopion seurakunnista

Uutislistaukseen

Maaningan kirkon uudistus on alkanut

Maaningan kirkko remontoidaan tänä vuonna yhä monipuolisemmaksi ja paremmin seurakunnan tarpeita palvelevaksi tilaksi. Seurakunnan toiminta kirkossa jatkuu koko remontin ajan. 

Sisäkuva Maaningan kirkosta, penkkejä, näkymä alttarille päin.

Maaningan kirkko

Kirkon uudistusta valmistelevat purkutyöt alkoivat joulukuussa. Vuodenvaihteessa käytöstä poistuivat tilapäisesti kirkon sivusisäänkäynti ja -siipi sekä wc-tilat. Wc-tilat ovat käytössä kirkon naapurissa Maaninkatalolla sekä kirkon sakastissa. Purkutyön aikana kirkon pihalla on roskalava. Purkutyön arvioidaan kestävän tammi–maaliskuun ajan, varsinainen remontti alkaa keväällä ja jatkuu marraskuulle. 

Ennen rakennusvaiheen alkua huhtikuussa järjestetään yleisötilaisuus, jossa seurakuntalaisille kerrotaan remontista tarkemmin. Remontin on määrä valmistua 1. adventtisunnuntaiksi 2026. 

Remontin kohteena ovat kirkon sivusiivet ja eteistilat. Kirkkoon rakennetaan seurakuntasali noin 50–60 henkilölle. Uudistuksen jälkeen kirkossa voi esimerkiksi viettää hautajaiset aina siunaustilaisuudesta muistokahveihin. 

Vaikutukset toimintaan 

Remontista voi aiheutua tilapäistä äänihaittaa arkipäivinä. Remonttitöiden aikana perjantaiaamuisin pyritään välttämään hautaan siunaamisia, mutta muuten Kallaveden seurakunnan toiminta kirkossa jatkuu tavanomaisesti. Remontin aikana kirkkoon sopii 60 ihmistä. Suuret tilaisuudet, kuten koulujen kevätkirkot ja konfirmaatiot, on huomioitu aikataulutuksessa siten, että niiden aikana käytössä ovat normaalit poistumisreitit. 

Maaningan kirkko on valmistunut vuonna 1845 ja peruskorjattu 2000-luvun alussa. Uudistuva Maaningan kirkko mahdollistaa alueen seurakunnan toiminnan pitkälle tulevaisuuteen saman katon alla. Muutoksen myötä seurakunta luopuu Maaninkatalon vuokratiloista ja pystyy keskittämään toimintansa kirkkoon.  

Tiedote 18.9.2023 Maaningan kirkon uudistamisestaLinkki avautuu uudessa välilehdessä

Thu Jan 15 12:20:23 EET 2026