Kultainen hämärä -konsertti Tuomiokirkossa to 14.8. klo 20
Luomus-jousikvartetti

"Kultainen hämärä" -konsertin ohjelmassa kuullaan Jean Sibeliuksen Jousikvartetto d-molli, Voces intimae, op. 56 ja Felix Mendelssohnin Oktetto Es-duuri, op. 20. Konsertin kesto on noin tunti.

Konsertissa soittaa Luomus-jousikvartetti yhdessä kuopiolaisten muusikoiden kanssa: Varpu Heikinheimo, Lotta Peltomäki, Maria Ikonen ja Sanna Sandås, viulu; Oili Tuhkanen ja Matti Lindholm, alttoviulu sekä Maria Morfin Venäläinen ja Peter Gospodinov, sello. 

Luomus-kvartetti soittaa ensin 160-vuotisjuhlavuottaan viettävän Sibeliuksen "Sisäisiä ääniä" -kvarteton, joka on säveltäjän kypsän kauden ainoa laaja teos jousikvartetolle. Musiikin pohdiskeleva ja keskusteleva luonne kontrastoi vastustamattoman vauhdikkaiden ja energisten osien kanssa. 

Toisena teoksena konsertissa on Mendelssohnin Oktetto, jossa Luomus-kvartetti yhdistää voimansa kuopiolaisten muusikoiden kanssa. Sinfoninen, kahdeksalle jousisoittajalle sävelletty teos on 16-vuotiaan säveltäjän mestariteos, jossa on nuoruuden voimaa ja lämmintä loistokkuutta.

Vapaa pääsy.

Kallavetta ja Puijon torni.